Sponzor dopravnej polície

Autor: Mišo Varga | 14.7.2013 o 17:51 | (upravené 14.7.2013 o 19:10) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  35x

Nepoznám šoféra čo ešte nedostal pokutu. Aspoň takú malú, pár eurovú. V jednej chvíli si človek povie, áno spravil som hlúposť, nedodržal som predpisy, a preto príde oprávnený trest. A v tejto chvíli odchádza svedomie a nastupuje zúrivosť, pretože pri tomto sadzobníku sa musíte cítiť naozaj ako sponzor dopravnej polície. Teda pokiaľ nemáte mimoriadny dar reči, mimoriadne plný hrudník či akúkoľvek inú použiteľnú prednosť.

Nedeľa, 22:30 približne, úplne prázdne mesto, po Bajkalskej sa poneviera naozaj iba niekoľko automobilov, snažiac sa doraziť čo najskôr domov a vymeniť sedadlo automobilu za pohodlnú posteľ a dopriať si aspoň pár hodín spánku pred novým začiatkom pracovného týždňa. Teda pokiaľ ste nemali podobnú smolu ako ja, že ste už nedeľné odpoludnie strávili v kancelárii. Čakám na semafore na vytúženú zelenú. Ano semafory stále fungujú aj keď sú križovatky úplne prázdne a naozaj len zdržujú. Nerozmýšlam nad ničím iným len nad tým ako sa dostať do postele. A už vôbec nie nad tým, aby som si dával pozor či som náhodou nepridal plyn až príliš. Až do chvíle, kým v spätnom zrkadle neuvidím blikajúce svetlá.

Milión vtipných odpovedí vám preletí hlavou keď dostanete obligátnu otázku: "Pán vodič, viete prečo sme Vás zastavili?"

Nudili ste sa?

Potrebujete naplniť kvótu na tento týždeň?

Chcete sa spýtať na cestu?

Alebo si chcete len tak pokecať?

"Tipujem že som prekročil rýchlosť", odpovedám uvedomujúc si zrýchlenie a schopnosti môjho auta a tiež to, že som naozaj pár sekúnd po naskočení zelenej vôbec nerozmýšlal nad rýchlosťou. Ale čert to ber, na takom krátkom úseku to nemohlo byť až tak strašne veľa a primeranú pokutu ochotne zaplatím. Za chyby sa predsa platí.

"Šli ste 74 v 50tke" priletí mi odpoveď z orgánu. Na moment mi trošku odľahlo, je to prekročenie o menej ako 25 v obci, niekde v hlave sa mi vynorila táto hranica v sadzobníku ktorý som letmo prebehol kedysi na internete a v mysli si vynadal že som si ho lepšie nepreštudoval a nezapamätal. "Budete mať 170 v hotovosti alebo kartou?"

Sekunda je veľmi krátky čas, no vždy ma prekvapí koľko myšlienok sa do nej zmestí. Super, dá sa platiť aj kartou, málokedy mám u seba dostatočnú hotovosť. Aspoň nemusím hladať bankomat. Moment čo to práve povedal? Koľko? Za takýto priestupok? Bože ako to bolo v tom sadzobníku... Výraz mojej tváre očividne dával aj pánovi policajtovi vedieť, že toľko nemám určite v hotovosti, a nie som si istý či vôbec na účte, a suma je to priam nehorázna. Nebudem rozpisovať ako to ďalej dopadlo, poviem len, že pokuta bolela, no našťastie nie až tak.

A prečo vlastne táto story? Pokutu som prežil, ale keď si predstavím, že by som pracoval v chudobnejšom regióne za nejaké štyri stovky, tak pri takejto pokute sa bavíme o čistej likvidácii životnej úrovne, nie o nápravnom a disciplinárnom prostriedku pre nezodpovedných šoférov. Už samotná skutočnosť, že naše pokuty sú vyššie než napríklad v susednom Rakúsku, kde disponujú dvojnásobnými platmi, je celkom na hlavu. A potom sa médiami premelie správa, že slovenskému šoférovi vyrubili v chorvátsku pokutu za prekročenie rýchlosti na diaľnici o viac ako 100 km/h vo výške 400 Eur. Šiel som už takou rýchlosťou, rozhodne to nemohla byť len nepozornosť či náhoda. A očividne dopadol veľmi dobre. Myslím, že u nás by to bolo aj s pobytom v cele.

A trochu optimizmu na záver. Raz v budúcnosti sa možno objaví systém, ktorý by dokázal zohladniť nielen vážnosť priestupku, ale aj množstvo priestupkov daného vodiča či jeho finančné možnosti, ale kto by potom sponzoroval dopravnú políciu?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Zosmiešnil Trump seba či rovno Ameriku?

Lídri Činy, Ruska a Nemecka si Trumpovu reč v OSN neprišli ani vypočuť.


Už ste čítali?